tumblr_inline_mm4onzabyu1qz4rgp

Anatomia i ontogeneza w koncepcji osteopatycznej

Embriologia daje nam wgląd w powstawanie i rozwój poszczególnych struktur organizmu człowieka. Dlatego jest tą częścią anatomii, która stanowi podstawę osteopatii.

Zasadniczo embriologia ogranicza się do opisu istoty w jej najwcześniejszej formie, jednak bez rzeczywistego wyjaśnienia dotyczącego samego procesu powstawania. Dlatego pytanie dotyczące istoty/osoby pozostaje przeważnie bez odpowiedzi. Dzięki „biodynamicznym polom metabolicznym„ profesora Ericha Blechschmidta możliwe jest przedstawienie tego procesu rozwojowego. Stanowią one nie tylko jasne i wyraźne wyjaśnienie, ale również łączą się z koncepcją osteopatii.

Pojęcia takie jak forma-funkcja, czy autoregulacja zyskują dzięki poznaniu pól metabolicznych nowe znaczenie. Dzięki temu diagnostyka i terapia w praktyce osteopaty zyskują zupełnie nowy wymiar.

Program tego kursu obejmuje najmniejsze szczegóły i daje uczestnikom wiele praktycznych odpowiedzi na osobiste pytania typu: „Co mam zrobić przy…“.

SEMINARIA

Seminarium 1.
Zasady pól metabolicznych, a koncepcja osteopatyczna.

To seminarium obejmuje podstawy nauki o człowieku w formie trzech homunculusów ( neurocranium - viscerocranium - internum). Wyjaśnione zostanie powstawanie nauki (modele koncepcyjne). Szczegółowo zostanie przedstawiony model koncepcyjny biodynamicznych pól metabolicznych (podstawowe zasady oraz różne formy pól). Powstawanie wczesnej istoty embrionalnej (podstawa trzech homunculusów). Wyjaśnione zostanie również znaczenie teoretyczne i praktyczne modelu biodynamicznych pól metabolicznych dla praktyki osteopatycznej.

Seminarium 2.
Proces cerebralizacji (rozwoju mózgu) i układ kranio-wertebro-sakralny.

Homunculus neurocranium dla osteopatii znajduje się w obszarze kranio-sakralnym. Pierwotny homunculus w swojej podstawowej formie opisywany jest w odniesieniu do układu nerwowego, jednak z uwzględnieniem całości/jedności całego organizmu. Wyjaśnione zostanie powstawanie układu "neurocranium" a także relacje z niego wynikające. Dotyczy to zarówno strukturalnych, jak i funkcjonalnych relacji w obszarze homunculusa neurocranium, a także jego relacji z innymi układami (wiscerocranium – internum). Na pierwszym planie wyraźnie zaprezentowane będzie również znaczenie powyższych koncepcji dla praktyki osteopatycznej (diagnostyki i terapii).

Seminarium 3.
Proces zstępowania narządów i układ trawienny.

Homunculus viscerocranium w osteopatii znajduje się w obszarze wisceralnym. Pierwotny homunculus w swojej podstawowej formie opisywany jest w odniesieniu do układu trawiennego. To badanie obejmuje zarówno narządy twarzy, jak i tułowia. Uwaga poświęcona będzie również znaczeniu poszczególnych struktur okrywowych otoczek). Opisany zostanie układ “wisceocranium” i relacje wynikające z jego rozwoju. Dotyczy to zarówno strukturalnych, jak i funkcjonalnych relacji w samym homunculusie wiscerocranium, a także jego relacji z innymi układami. Zdecydowanie na pierwszym planie pokazane będzie znaczenie tych treści dla diagnostyki i terapii osteopatycznej.

Seminarium 4.
Trajektorie i układ krążenia, układ urogenitalny i mięśniowo-powięziowy.

Homunculus interni w osteopatii znajduje się w obszarze parietalnym i urogenitalnym. Opisuje on powstawanie układu ruchu i układu rozrodczego. To badanie jest syntezą poprzednich homunculusów, traktuje homunculus jako całość. Istotną role odgrywają tutaj naczynia krwionośne oraz inne systemy kanałów (moczowody, jajowody…). Realcje widoczne wewnątrz samego homunculusa interni można jednak rozpoznać w obu pozostałych. Homunculus interni jest układem samym w sobie, steruje jednak powstawaniem neurocranium i wiscerocranium. Homunculus interni, z punktu widzenia praktyki osteopatycznej, może więc być postrzegany jako synteza. Bardzo wyraźne staje się to w trakcie diagnostyki i terapii.

MIEJSCE KURSÓW
Warszawa

WYKŁADOWCA
Jean-Paul Höppner DO MRO (Belgia)
Wykładowca od 1982 zajmuje się obszarem anatomii i embriologii (od 1986 szczególnie pracami Blechschmidta). Jako osteopata zintegrował koncepcję Blechschmidta w ramach szczegółowej wiedzy anatomicznej w swoją codzienną pracę.

 

UCZESTNICY

Kurs kierowany jest do osteopatów lub studentów ostatniego roku studiów osteopatycznych. W przypadku studentów wcześniejszych lat uczestnictwo będzie rozpatrywane indywidualnie. 

 

CENA KAŻDEGO SEMINARIUM 
2897 zł

 

TERMINY
• Seminarium I 25-28 IV 2019
• Seminarium II 14-17 XI   2019
• Seminarium III 7-10 V 2020
• Seminarium IV 12 -15 XI 2020

 

WIĘCEJ INFORMACJI
kontakt  telefoniczny 606 958 589

 

 

REKOMENDACJE KURSANTÓW

 

Chciałem bardzo podziękować, za umożliwienie mi uczestnictwa w kursie.

Z wielu mastercoursow, w których miałem okazję uczestniczyć, ten z J.P. Hopnerem jest inny- w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Gruntowna, podstawowa wiedza anatomiczna i fizjologiczna, podparta filozofią  bio dynamiki procesów witalnych, zachodzących już od pierwszych chwil początku życia, przekazywana jest z pasją i niebywałą prostotą.

Pozwala to na zrozumienie genezy nawet najcięższych chorób i dysfunkcji, które na innych szkoleniach „tylko” rozwiązywaliśmy.

To szkolenie powinno być obowiązkowym dla każdego absolwenta a nawet studenta Osteopatii na całym świecie.

Pozdrowienia!

Piotrek Płaza

 

 

Niebywale przemyślany, perfekcyjny w każdym szczególe, inspirujący, absolutnie doskonały, absolutnie. Nie zachęcam, zalecam!
Beata Denkiewicz

 

 

 

Master Kurs z Embriologii z JP Hoppnerem to znakomite połączenie wiedzy teoretycznej z codzienną praktyką. Sposób w jaki instruktor przedstawia nawet bardzo szczegółowe informacje sprawia, że są one doskonale zrozumiałe. Embriologia stanowi fundament do rozumienia anatomii i fizjologii człowieka. Dzięki tej wiedzy każdy terapeuta będzie miał szersze spojrzenie na problemy pacjenta. Polecam kurs. Na mnie zrobił ogromne wrażenie, a informacje przekazane na nim wykorzystuję przy codziennej pracy z pacjentem.

Łukasz Grotowski

Szczegóły wydarzenia:

Rozpoczęcie: 25 kwietnia 2019

Zakończenie: 28 kwietnia 2019

Miejsce: Warszawa

Kategorie: MasterCourse

Cena: 2997 zł

Instruktor: Jean-Paul Hoppner

Wolne miejsca: 18

Zapisz się już dziś!

styczeń 2019
MTWTFSS
« Dec   Feb »
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

5 Responses

 1. Ireneusz Mierzejewski says:

  Niezwykle wartościowe szkolenie. Przełożenie zdobytej wiedzy teoretycznej na praktykę pozwala inaczej postrzegać pacjenta. Absolutnie warto!

 2. djanik says:

  Jeżeli chcesz zrozumieć osteopatię, zacznij od początku. EMBRIOLOGIA

 3. Marek Biega says:

  Haryzma J.P Hoppner,ogromna wiedza poparta wieloma latami studiowania i zgłębiania wiedzy z zakresu osteopatii, anatomia, anatomii, anatomii 🙂 i wszelkich nauk medycznych sprawia, że kurs ten jest wyjątkowy… Połączenie zrozumienia przekazu “Starego Nauczyciela” z dostępną dzisiaj wiedzą i badaniami sprawia iż podawane informacje są szalenie logiczne,przyswajalne a co najważniejsze przydatne w codziennej pracy z pacjentem. To nie latanie na miotłach ani bezmyślne strzelanie kręgosłupa tylko idealne wykorzystanie wiedzy w praktyce.
  Serdecznie polecam ten kurs

 4. Dariusz Kowalski says:

  Świetny kurs. Po prostu świetny. Warty każdej poświęconej godziny i każdej wydanej złotówki. Nie jest to kolejna warsztatówka, 16 dni twardej wiedzy i klinicznego rozumowania, przy czym prowadzący ma niesamowitą zdolność nieprzynudzania niezależnie od tematu.
  Zdecydowanie najlepszy master, w jakim miałem okazję wziąć udział.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *