dog

Osteopatia dla zwierząt

Dbając o swoje zdrowie nie możemy zapominać o zdrowiu naszych czworonożnych przyjaciół. Terapia to świetny sposób, aby nasz zwierzak szybciej powrócił do zdrowia lub po prostu poczuł się lepiej.

Osteopatia zwierząt to dynamicznie rozwijający się kierunek terapii zwierząt. Zyskuje coraz większą popularność i zaufanie nie tylko wśród lekarzy i terapeutów, ale również u właścicieli czworonogów. Stanowi efektywne uzupełnienie leczenia weterynaryjnego, w tym także operacyjnego i farmakologicznego, które często nie są zbyt przyjemne dla naszych przyjaciół. Medycyna osteopatyczna działa bowiem na każdy organizm tak, aby powrót do zdrowia był szybki i skuteczny oraz jak najmniej uciążliwy.

Celem terapii osteopatycznej zwierząt jest ich powrót do zdrowia. Zdarza się, że nasze zwierzaki mają problemy zdrowotne, kontuzje, przechodzą operacje, a nawet bywają straumatyzowane, zwłaszcza zwierzęta ze schronisk. Jako priorytet traktujemy pozbycie się bólu, który dokucza naszym przyjacielom. Jednak są też inne istotne części terapii. Podczas zabiegów można wpływać na odporność czworonogów, przyspieszyć odbudowę tkanek po urazach i zabiegach, stymulować przepływ krwi i limfy, co wpływać może na poprawę siły zwierząt. Poza tym pracujemy nad układem kostno-stawowym, wspomagając prace układu chodzenia, ułatwiając zwierzakom poruszanie się, skakanie oraz bieganie. Natomiast praca na układzie mięśniowym wzmacnia mięśnie, ogranicza ich napięcia oraz redukuje nieprzyjemne kurcze. Istotna jest dla nas również sfera psychiczna zwierząt, często związana z układem nerwowym. Zabiegi pozwalają stymulować układ nerwowy, rozluźniając napięcia w organizmie pupili, przez co łatwiej im wchodzić w relacje z innymi zwierzętami i ludźmi. Po wizycie zwierzaki są spokojniejsze, mniej agresywne i bardziej przyjazne.

Umawianie na wizyty pod numerem telefonu: +48 603 553 538.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pierwszej w Polsce Szkoły Osteopatii Zwierzęcej na www.isoa.pl.

fb_isoa

Nasi specjaliści:

szkolnicki2Marcin Szkolnicki

Jak przebiega wizyta u osteopaty zwierzęcego?

Wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem pozwalającym osteopacie wybrać wstępny kierunek działania. Osteopata na pewno zapyta Cię o powód wizyty, kiedy zaczął się problem zdrowotny zwierzaka, w jakich okolicznościach się pojawił. Jeśli posiadasz dodatkowe badania, to zabierz je ze sobą, będą one analizowane w celu zweryfikowania założonej wcześniej drogi diagnostycznej. Następnie terapeuta przechodzi do badania. Składa się ono z szeregu testów medycznych głównie z  zakresu ortopedii, neurologii, traumatologii.

W skład badania wchodzi między innymi badanie ruchomości stawowej, tkankowej, powięziowej, napięcia mięśniowego, analiza postawy, nasłuchy tkankowe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaniesz skierowany do innego specjalisty, na dodatkową diagnostykę obrazową lub laboratoryjną. Ostatnim etapem wizyty jest terapia. Osteopata znajduje miejsca o zwiększonym napięciu tkankowym lub zablokowanie stawowe i usuwa je za pomocą specjalistycznych technik manualnych.  Zgodnie z zasadami osteopatii, w terapię włączamy cały organizm, stąd osteopata pracuje na całym ciele, a nie tylko tam, gdzie występują dolegliwości.

Generalnie leczenie osteopatyczne nie ma żadnych skutków ubocznych. Niemniej jednak u niektórych pacjentów może nastąpić chwilowe nasilenie objawów, które powinno ustąpić w 24 do 48 godzin. Zwykle takie objawy charakteryzuje również osłabienie, stan podgorączkowy, bóle mięśniowe. Po wizycie należy intensywniej nawadniać organizm zwierzęcia oraz kontrolować zwierzaka aby nie miał nadmiernego / zbyt intensywnego wysiłku. Jest to związane z mobilizacją organizmu do samoregulacji i powstaniem w leczonym miejscu przejściowego stanu zapalnego.aby w efekcie przywrócić stan zdrowia.