Wpływ układu krążenia na centralny układ nerwowy (i całą resztę) poprzez splot skrzydłowy - Systema

Wpływ układu krążenia na centralny układ nerwowy (i całą resztę) poprzez splot skrzydłowy

Przedstawiam ogólne rozważania najwyższej wagi przed przeczytaniem dalszej części, w przeciwnym razie byłbyś w memetycznej sferze niebezpieczeństwa lub nie wyniósł byś z tego nic oprócz CHAOSU.

Moje podejście bazuje na kilku podstawowych zasadach, o których powinieneś pamiętać podczas czytania poniższego artykułu, ze względu na to, że bazują na:

  • Naturze (dzikiej, najczęściej afrykańskiej i europejskiej)
  • Anatomii (człowieka, prawdziwej poprzez prowadzenie sekcji oraz weryfikację w życiu)
  • Osteopatii ( Still’a, żadnej innej)
  • Ewolucji (opowieści o Życiu i jego Historii)

Aspekt Historyczny jest ważny, ponieważ to historia opowiada o tym, jak powstawało obecne środowisko.

We wszystkich kursach Morphologicum oraz oczywiście w Evost właśnie ona (historia) definiuje rzeczywistość chwili, jako procesu toczącego się w całym Holiźmie. „Nie możesz patrzeć na organizm w żadnym wymiarze, jeśli nie bierzesz pod uwagę jego środowiska”.

Środowisko = Czasoprzestrzeń i jego historia (opowieść… lub przynajmniej zasady gry, które należy spełnić, aby znaleźć się w miejscu, w którym proces jest chwilowy).

Nigdy nie przelałem na papier tego, co mam zamiar napisać teraz do ciebie, Robercie (tak, stałeś się zapalnikiem, który wprawił mnie w ruch po ponad 30 latach, nie pytaj dlaczego, po prostu tak jest?)

Każdy może wynieść coś z tego artykułu, ale tak na prawdę, piszę go, tak jakbym rozmawiał z tobą bezpośrednio, chociaż nigdy się nie spotkaliśmy, poza jak mniemam, kilkoma pracami osteopatycznymi w sieci.

Dlaczego nigdy wcześniej o tym nie napisałem? Ponieważ powtarzający się przekaz ustny, wraz ze związanymi z nim żywymi obrazami jest jedynym godnym zaufania środkiem przekazu złożonych wiadomości. (Starożytni Celtowie oraz wiele innych kultur zdawali sobie z tego sprawę i stosowali się do tego).

“Entre ce que je pense, ce que je veux dire, ce que je crois dire, ce que je dis, ce que vous voulez entendre, ce que vous entendez, ce que vous croyez comprendre, ce que vous voulez comprendre, et ce que vous comprenez, Il y a au moins dix possibilités (mais en réflexion pour la dizième…) de ne pas se comprendre. Mais, essayons quand même.”

― Bernard Werber

Źródło: Nouvelle Encyclopédie du Savoir Relatif et absolu, Bernard Werber, éd. Albin Michel, 2009, p. 7 – Nous, les dieux, 2004

Cytacja – https://qqcitations.com/citation/171146

Jeśli nie rozumiesz języka francuskiego to znajdziesz tu przybliżone tłumaczenie: „Pomiędzy Tym, co myślę, Tym, co chcę powiedzieć, Tym, co jak mi się wydaje – mówię, Tym, co mówię, A tym, co ty chcesz usłyszeć Oraz tym, co jak ci się wydaje – słyszysz, Tym, co starasz się zrozumieć A tym co rozumiesz – Znajdują się dziesiątki wariantów powstawania Nieporozumień Ale mimo to spróbujmy…” Bernard Werber

Zbyt romantyczne, czy zbyt XIX-wieczny punkt widzenia, zbyt Wiktoriański… lub w stylu Alfreda, Lorda Tennysona?

Przeczytaj: „Oral Tradition as History” Prof. Jan Vansina, University of Wisconsin Press, 1985. To przerażające, jak niewiarygodny jest język pisany.
(Przy okazji, jeśli zmotywujesz się do czytania A.T. Still’a, czytaj oryginały, a nie to, co ktoś o nim napisał, nawet jeśli reklamuje się takimi słowami, jak ostateczna biografia i tym podobnymi, wróć do źródła i użyj słownika Webstera 1828 (darmowy dostęp online), ponieważ to jest słownictwo, którego używał, dobór jego słów naprawdę nie jest przypadkowy…)

A zatem my (Jean Paul Höppner i ja) nauczamy w sposób ustny i praktyczny podczas kilku naszych kursów, ponieważ jest to kluczowe dla zagadnienia odpływu żylnego oraz dystrybucji krwi w całym ciele, ale żadne z nas nigdy nie przełożyło tego w suchą postać na papierze, ponieważ mogłoby być to źle zrozumiane i prowadzić do kuchennych przepisów – trików lub technik… naszym zdaniem, osteopatii nie jest potrzebna kolejna pośród niezliczonych stosów bezmyślnych sztuczek.

Prawa znajdujące się za jednością są zdecydowanie ważniejsze, ponieważ to nie technika, jeśli wykonasz manipulację (która jest relatywnie prosta) oraz rozumiesz, widzisz i czujesz jaki wpływ ma na cały organizm, to prawo żyjące w akcji, która wpływa na dystrybucję całego układu krążenia organizmu (bezpośrednio na układ nerwowy oraz pośrednio na całą resztę). Pracujesz ramię w ramię z naturą, nie wbrew niej.

I teraz się zacznie: nasza kultura (niemiecka, belgijska, francuska lub burska albo kongijska, jeśli to ma jakieś znaczenie) nie funkcjonuje tak jak twoja (WB). Zatem myślimy – wnioskujemy – komunikujemy się inaczej, więc prawdopodobieństwo wzajemnego niezrozumienia się rośnie. Tak więc, jeśli odniosłeś wrażenie, że nie piszę lub mówię do ciebie…wspaniale!… ponieważ taki był mój cel.

W tym przypadku, moim zamiarem jest przenieść przekaz ustny na pisany i ponad wszystko zachęcić cię do dalszego zgłębiania i wnioskowania. Rusz swoje siedzenie, tak jak zmusiłeś mnie dzisiaj do ruszenia mojego.

Wczytaj się w „The Culture Map” Erin Meyer, która podkreśla przyczyny udręk debat międzykulturalnych. Użyłem dwóch diagramów, jako ilustracji, które mogą zainspirować cię, czytelniku, do większego wnioskowania oraz rozważania o prawach lub sednie. (Różnimy się względem tego, jak nasze mózgi używane są do przetwarzania, komunikowania oraz chłonięcia nowych informacji).

A zatem, co jest większym środowiskiem układu krążenia?

W osteopatii zwykle mamy tendencję (lecz nie jesteśmy w tym jedyni) do wielu domniemań, które bierzemy za pewnik, prawdopodobnie ze względu na ogólny sposób nauczania. Jednak
w rzeczywistości to mało powiedziane, że są one błędne.

Pierwszym ogromnie błędnym uproszczeniem jest to, że mamy jeden, ciągły, zamknięty układ krążenia, który funkcjonuje w bardzo podobny sposób, wszystkie strumienie przepompowywane są przez serce… po wszystkim pomyśl o tym raz jeszcze.

To wrażenie jest zwykle wspierane przez dobrze znane syntetyczne schematy, przykładowo ten
z https://jakabniki.wordpress.com/2013/08/09/where-the-magic-happens-blood-circulation/

W funkcjonalnej rzeczywistości, ta herezja będąca zbytnim uproszczeniem oraz spojrzeniem na system wyodrębniony ze środowiska w jakim się znajduje jest prostą w odbiorze, ale bezsensowną bzdurą.

W rzeczywistości, a zwłaszcza odnosząc się do układu żylnego, mamy trzy główne systemy, które funkcjonują w różny sposób, a właściwie cztery jeśli weźmiemy pod uwagę system płucny.

  • Układ żylny kręgowy (z którego czaszka nie jest wyjątkiem, jakkolwiek jest błędnie narysowany w większości książek do anatomii. Kolejna ofiara usprawnień i uproszczeń.)
  • Układ żyły wrotnej
  • Układ żyły głównej
  • (aby być dokładnym, układ płucny również ale w tym przypadku jedynie jako bardzo dodatkowy, który tak naprawdę podąża i przystosowuje się do reszty)

Przeczytaj nauki ludzi, którzy byli szczególnie zajęci: Breschet, Batson, Herlihy itp. (W 1947 roku William Herlihy, australijski anatom, opublikował fascynujące badanie zatytułowane: „Revision of the Venous System: The Role of the Vertebral Veins.” Jego tematem było zbadanie anatomii układu żylnego kręgowego i funkcjonalne powiązanie go z dynamiką krążenia.

Dlaczego układ żylny jest bardziej istotny, niż tętniczy? Przepływ w tętnicach zachodzi, do pewnego momentu, torując sobie drogę przez naczynia tak długo, jak układ żylny oczyszcza drogę.

Pozwól nam użyć „żywego obrazu” dzisiejszych czasów, który w swoim zamyśle mógłby pochodzić bezpośrednio od A.T. Still’a, lub być przynajmniej w jego „duchu”:

„Czy możesz rozwiązać problem korku ulicznego na autostradzie, poprzez dokładanie coraz większej ilości samochodów, czy przydałby się lepsza droga zjazdowa? Drenaż żylny, czy ciśnienie tętnicze?

Pomyśl!

Co gorsza, w naszej profesji większość osób używa i „amputuje” tak zwane cytaty Andrew Taylor’a Still’a i dopełnia wirtualnej fantazji, poprzez, dla mnie tak nieprzyjemne, „prawo tętnic jest nadrzędne…”

Studiuj pisma Still’a, kiedy zrozumiesz kontekst lub środowisko „amputowanego” cytatu, zrozumiesz, że nie to napisał, a już na pewno nie to miał na myśli.

(Zrozum, taka jest podstawowa zasada: włóż system („to, czym się zajmujesz”) z powrotem do jego środowiska „kontekstu” i przyjrzyj się mu ponowie, nie wyciągniesz tych samych wniosków.
W Naturze nie możesz oddzielić organizmu od środowiska. Jest jedną całością, a ta całość jest procesem, który jest zawsze zajęty aktywnym oddziaływaniem. Dokładamy najlepszych starań, aby nauczać tego w Evost lub morphologicum. Wymienione podstawowe zasady są tym, co nazywamy Mechanizmem. (Patrz: www.morphologicum.org)

Serce jest pompą ssącą na poziomie mikro i makro, (najprostszy artykuł, aby się temu przyjrzeć na tym poziomie to prawdopodobnie: „The heart as a suction pump” Thomas F. Robinson, Stephen M. Factor, Edmund H. Sonnenblick, Scientific American, Vol. 254, No. 6 (June 1986), pp. 84-91).

Również układ powięziowy (mikro i makro) jest kluczowy w aktywności serca, jego prawidłowej ruchomości. (W tym przypadku prawo Frank’a Starling’a mówiące o funkcji serca mija się
z prawdą).

Jeśli spojrzysz szerzej na środowisko, zobaczysz funkcję osierdzia oraz jego więzadeł, chociaż obecnie one także są ofiarami pominięć oraz uproszczeń w większości książek anatomicznych oraz osteopatycznych. W tym przypadku, najgorszym przykładem, z jakim się spotkałem, jest książka „Paoletti’ego dotycząca powięzi. Jeśli chcesz czegoś lepszego lub bez zbytnio uproszczonych bzdur, powinieneś sięgnąć do książek z anatomii z końca 1800 roku wzwyż, aż do czasów I Wojny Światowej, zaraz po jej skończeniu powstający nonsens niemal włączył cię do swojego środowiska… może pewnego dnia o tym napiszę.

Czytaj, studiuj i wyciągaj wnioski! Nigdy nie wierz w to, co jest napisane lub ogólnie akceptowane;

Rozumuj i sprawdzaj w odniesieniu do środowiska… Still powiedziałby „Zginę w ostatnim rowie…”, ale teraz nadużywam cytatu, wybacz.

Tak czy inaczej to powinno być wystarczającą liczbą zapalników, aby zagłębić się w środowisko naszego gorącego tematu, jakim jest splot skrzydłowy.

W większości uproszczeń (książek) nie proponuje się wykonywania drenażu mózgu, a tym samym, układu żylnego kręgowego.

Występujące w czaszce zatoki są również bezpośrednią kontynuacją układu żylnego kręgowego (splot Batsona lub Breschet’a), a cyrkulacja staje się sposobem łagodzenia, tak samo jak w przypadku równoważenia ciśnienia. Istnieje kilka dysz lub zastawek regulujących (funkcjonujących jako zastawka, nie jako prawdziwy zawór mechaniczny) takich jak systemy kompensacyjne lub obejścia jeśli to konieczne: pierwszym jest zatoka jamista oraz jej bezpośredni kumpel splot żylny skrzydłowy (aby rzeczywiście to zrozumieć, obserwuj miejsce, w którym rzeka staje się deltą
i zobacz co dzieje się z jej prędkością przepływu oraz ciśnieniem).

Drenaż żylny zachodzi głównie przez żyłę szyjną wewnętrzną, a w szczególnych przypadkach przez żyłę szyjną zewnętrzną, jednak spora część drenażu żylnego mózgu zachodzi przez splot żylny kręgowy, jeśli okaże się on prostszą drogą. (patrz Herlihy oraz Batson, możesz w tym temacie znaleźć nieco więcej w Journal of Radiology z 1978 roku, jednak nie pamiętam nazwiska autora, wybacz bracie, też będziesz musiał sam nieco poszukać.)

W pozycji siedzącej lub stojącej powłoka powięziowa (głównie całego układu wisceralnego) niemal całkowicie zamyka światło żyły szyjnej zewnętrznej i drastycznie zmniejsza wymiar żyły szyjnej wewnętrznej (oczywiście wszystko zależy od naszej morfologii). (To pierwsza rzecz, jaka przyszła mi na myśl, kiedy znajomy na facebooku zapytał mnie o ból kręgosłupa lędźwiowego u jego pacjentów z paraplegią.)

W tym przypadku systemy kompensujące (układ żylny kręgowy) przyjmują naglą nadwyżkę, odpowiednio normowane oraz wspomagane przez regulujące ciśnienie zastawki, głównie splotu jamistego oraz splotu skrzydłowego. (Ale nie tylko, jest to złożony system, który zawsze ma charakter wieloczynnikowy, a nie linearny, przedstawiony strzałkami na schematach, które większość ludzi ma w pamięci.)

Jeśli nie wiesz tego, ale chcesz zobaczyć to w praktyce i zweryfikować: przy kolejnym chudym pacjencie (łatwiej jest to zaobserwować u osób z mniejszą ilością tłuszczu podskórnego) z niedużą ptozą organów (zwykle koło czterdziestki), zwróć uwagę na jego żyłę szyjną zewnętrzną w pozycji stojącej lub siedzącej: jest praktycznie niewidoczna (zamknięta), a tak szybko jak się położy na plecach, zauważysz, że wypełni się i prawdopodobnie troszeczkę zabulgocze. Teraz będzie potrzebował mniej kompensacji przez układ żylny kręgowy, ale regulatory wciąż będą pracować (sploty jamisty i skrzydłowy). Zgadza się, gdy stoisz z odrobinę wydętym lub wiszącym brzuchem, ogromna porcja drenażu żylnego mózgu zachodzi przez układ żylny kręgowy.

Wielu paraplegików spędza większość dnia siedząc w wózku, ergo: było to jedynie domniemanie dla kolegi z facebooka # osteopatia działa.

W związku z tym, kiedy pacjent ma bruksizm lub zgrzyta zębami, zwykle poddaje dużym napięciom zarówno mięsień skrzydłowy boczny, przyśrodkowy, jak i mięśnie napinacz oraz dźwigacz podniebienia miękkiego, a nie jak zwykle się sugeruje mięsień żwacz lub mięsień skroniowy… kolejne zbytnie uproszczenie… w każdym razie, kiedy mięsień skrzydłowy boczny zmęczy się pracą szlifierską, nie pozostaje w całkowitym przykurczu, niemniej jednak w wyniku wzmożonego tonusu ma tendencję do utrudniania otwierania ust, w przypadku niektórych ludzi nie jest problematyczne, ale w większym lub mniejszym stopniu powoduje kompresję splotu skrzydłowego do wyrostka skrzydłowego, który w normalnych przypadkach jest relatywnie elastyczny, ale przy chronicznym bruksiźmie jest twardą kością z odrobiną lub całkowitym brakiem miejsca na zabawę. W związku z tym, zastawka nie może już pracować tak, jak powinna. (Gdy to zachodzi, staje się problemem dla wszystkich, wpływając nie tylko na czaszkę, mózg i jego zawartość, ale również kręgosłup, jako całość oraz pozostałość układu krążenia.
Wypróbuj to i obserwuj, bracie, nie będziesz mógł uwierzyć własnym oczom.

Przeprowadziliśmy eksperyment z udziałem pacjenta, ponieważ mieliśmy możliwość zbadania pacjenta z bruksizmem pod transkranialną echografią oraz Dopplerem: mierzyliśmy przepływ na całym kole Willis’a. Neurolog dostał niemal apopleksji, kiedy zmierzył, że przed i po rozluźnieniu mięśnia skrzydłowego mógł zaobserwować zwiększony przepływ w kole Willis’a o około 30% (Willis jest przepływem tętniczym dla części mózgu odpowiedzialnej za pamięć). Myślę, przypominając sobie, że było to dokładnie 27 lub 28%. Mamrotał półgłosem: „to nie jest możliwe, to nie jest możliwe”, odpowiedziałem mu „hej bracie, nie badasz mnie, ja tylko trzymam palec w jego ustach” i ponadto „czy to strasznie boli, kiedy święte prawo Monro-Kellie’go nagle się wali?”. Miałem swój moment zabawy. Tak czy owak dyrektor szpitala zatrzymał eksperyment, ponieważ neurolog całkiem zapalił się do rozpoczęcia pełnych badań wokół zaobserwowanego przez siebie; jednak został zastraszony, że straci swoje stanowisko w szpitalu jeśli będzie kontynuował angażowanie w pracę szarlatanów takich, jak osteopaci.

By Юрий Петрович Маслобоев / Yury Petrovich Masloboev – Zdjęcie zrobione w Biomedical Systems Department of MIET, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3432142

Porzuciliśmy więc całe doświadczenie. Wiem z doświadczenia jakie ma to znaczenie da moich pacjentów od około 32 lat, a zmęczyłem już się jazdą pod wiatr.

Podążam za tym, co Stary Doktor zostawił mi jako przekaz, osteopata przez całe życie jest studentem i ponad wszystko:

„Osteopatię odnajduje się w naturze, osteopatia oparta jest na naturze, osteopatia to natura.”

Skoro cała reszta nie jest moją bajką… dajmy im lecieć z wiatrem, co za różnica…

Ostatnia mądra rada odnosząca się do Autonomicznego Układu Nerwowego, ponieważ tu również jest niesamowity bałagan, a jest to przyczyna, z powodu której większość osób nie może dostrzec pełnego obrazka; i co może być gorsze, ewolucyjny, a zatem chronologiczny system poleceń jest całkowicie błędny: Układ współczulny jest ogromnie przeceniany, koniec historii, również to że zarządza kilkoma milami dużych rur, podczas gdy metabolizm z pericytami zarządza kilkoma tysiącami mil (ustalony między 60 000 – 80 000 u dorosłych) i to powinien być przedmiot naszej uwagi zawodowej, metabolizm komórkowy, płyny międzykomórkowe oraz tkanka łączna… ale to już inna historia. Jeśli chciałbyś nieco poszperać w tym temacie, poszukaj w sieci recenzowanych artykułów o pericytach oraz ich charakterystyki, która jest całkiem niezła od początków lat 90-tych, jak mniemam… Pericyty są przekaźnikami w polaryzacji metabolicznej przepływu kapilarnego… nie współczulnego… owocnych i dobrych łowów.

Pozdrowienia,
Max z równin Halle, w Belgii

Autor: Max Girardin
Data publikacji: 05.02.2019r.Zobacz także:

Zapisz się na newsletter

Zapoznałem się i zgadzam z informacją o administratorze i przetwarzaniu danych. Korzystamy z zabezpieczenia reCaptcha: Prywatność i Warunki.
0

Twoja zamówienia